Spis treści
Czym jest system PIM i jak może Ci pomóc?
PIM (Product Information Management) to system, który tworzy scentralizowaną bazę danych o produktach. Przechowuje wszystkie typy informacji produktowych (dane techniczne, opisy, zdjęcia, video, certyfikaty, ceny, SKU czy stany magazynowe) i pozwala zarządzać nimi w sposób zautomatyzowany. Dzięki PIM nie musisz uzupełniać ich ręcznie, system umożliwia import danych z różnych źródeł, również zewnętrznych. Kilkoma kliknięciami możesz eksportować je dalej, do wielu kanałów sprzedaży i zarządzać nimi globalnie.
Wdrożenie systemu PIM uruchamia w organizacji cały ciąg pozytywnych zmian. Automatyzacja procesów uwalnia zasoby: czas, budżet i energię pracowników. Zarządzanie informacją produktową przebiega łatwiej i szybciej. Błędy zdarzają się rzadziej, co przekłada się na wyższą jakość danych. Uwolniony czas i budżet można wykorzystać na tworzenie bardziej wyczerpujących i angażujących opisów produktów czy dopracowanie zdjęć, aby docierać do nowych odbiorców i skalować sprzedaż.
Tak, od możliwości masowego zarządzania danymi produktowymi przeszliśmy do zwiększenia liczby transakcji. I to opowiadając o systemie niezwiązanym bezpośrednio ze sprzedażą!
Jak widzisz, w dzisiejszym e-commerce liczy się już nie tylko platforma sprzedażowa, ale cały zbudowany wokół niej ekosystem.
PIM jest jego istotną częścią.
Zerknij także na poprzednie artykuły z serii o systemie PIM:
- System PIM – właściwe przechowywanie informacji produktowej
- Dlaczego Twój e-commerce potrzebuje PIM? Korzyści z wdrożenia PIM
- System PIM: SaaS czy Open Source? Wybierz świadomie
Pimcore – złożony system, który wszystko upraszcza
Jednym z najbardziej znanych i najczęściej wdrażanych w e-commerce systemów PIM jest Pimcore. To zresztą również nasz wybór – partnerom, którzy zastanawiają się nad narzędziem tej klasy, rekomendujemy właśnie Pimcore.
Dlaczego akurat ten system?
Pimcore to platforma zbudowana na nowoczesnej architekturze i udostępniona na licencji Open Source, co oznacza, że jej kod źródłowy można dowolnie modyfikować, dopasowując funkcjonalności precyzyjnie do potrzeb organizacji. Stanowi stabilny, dojrzały system – jest rozwijany od 2010 roku i gromadzi się wokół niego prężnie działająca społeczność. Obecnie Pimcore pracuje w ponad 100 tysiącach firm z całego świata, w tym u takich marek ikon, jak Danone, Sony czy Leica.
Pimcore wspiera nie tylko zarządzanie informacją produktową (PIM/MDM), ale też treściami na stronie oraz doświadczeniami użytkownika (CMS/UX), a także zasobami cyfrowymi (DAM). Oprócz tego może pełnić funkcje prostej platformy e-commerce.
To właśnie główne powody, dla których rekomendujemy naszym klientom wdrożenie Pimcore. System jest nowoczesny, stabilny, elastyczny i skalowalny. Precyzyjnie odpowiada na potrzeby współczesnego e-commerce i wspiera organizacje w najważniejszej kwestii: rozwoju.
Możliwości Pimcore: 7 najważniejszych funkcjonalności
Modelowanie danych
Pimcore może obsługiwać właściwie nieograniczoną liczbę danych. Dlatego jedną z jego najważniejszych funkcjonalności jest możliwość ich modelowania: definiowania atrybutów i tworzenia pomiędzy nimi powiązań. Pimcore obsługuje ponad 40 różnych typów danych i umożliwia definiowanie nowych modeli, z uwzględnieniem rozbudowanych relacji czy specyfikacji. Możesz na przykład tworzyć wielopoziomowe hierarchie i zarządzać danymi z wybranego poziomu zbiorczo. Dzięki temu szybciej dodasz nowe produkty do systemu czy zaktualizujesz dane. Łatwiej też utrzymać wysoką jakość informacji produktowych.
Elastyczne modelowanie danych sprawia, że informacje produktowe zawsze są aktualne i spójne.
Zarządzanie danymi w Pimcore
Funkcjonalności Pimcore, jak przystało na system klasy PIM, sprawiają, że ułatwia on zarządzanie danymi produktowymi:
- umożliwia import danych, np. z systemu ERP, a także ich organizację i klasyfikację, a następnie eksport do arkuszy Excel;
- pozwala na edycję danych w szerokim zakresie: atrybutów, hierarchii, wersjonowania;
- umożliwia zbiorczą edycję danych;
- umożliwia sortowanie i filtrowanie według zdefiniowanych kryteriów.
Kontrola nad jakością danych
System PIM wdraża się nie tylko po to, aby łatwiej zarządzać informacją produktową, ale też po to, aby mieć większą kontrolę nad jej jakością. Pimcore sprawdza się na tym polu superskutecznie. Przede wszystkim daje możliwość tworzenia definicji jakości danych, co pozwala utrzymać wysoki poziom poprawności.
Przydatną funkcją jest także walidacja poszczególnych pól. Każdemu z nich można nadać założenia (na przykład jednostkę czy liczbę znaków), które musi spełnić wpisywana w nim wartość, aby mogła zostać zachowana.
Oprócz tego kontrolę nad jakością danych zwiększa możliwość wersjonowania – kolejne aktualizacje zapisywane są jako wersje, które można przeglądać, a w razie potrzeby cofać.
Modelowanie workflow
Funkcjonalności Pimcore dają możliwość definiowania rozbudowanych uprawnień – dzięki temu różni członkowie zespołu mogą pracować nad różnymi zestawami danych, co usprawnia workflow, a także dają kontrolę nad zarządzaniem informacją produktową. Co więcej poszczególne grupy użytkowników mogą pracować na innych widokach danych, w pełni dopasowanych do potrzeb zadań, jakie wykonują w codziennej pracy. Poprawia to efektywność zarządzania informacją produktową i zwiększa poziom bezpieczeństwa – nigdy więcej przypadkowych pomyłek.
Możliwości Pimcore w zakresie tłumaczeń
Panel administracyjny Pimcore jest dostępny w wielu różnych językach, więc praca w zespołach z różnych stron świata nie stanowi żadnego problemu. System ułatwia też przekład informacji produktowych, automatyzując procesy tłumaczeniowe i dzięki temu eliminując czasochłonne prace ręczne.
Syndykacja danych
Pod groźnie brzmiącym określeniem „syndykacja” kryje się po prostu dystrybucja danych produktowych. Zalety Pimcore to także opcja eksportu informacji produktowej do różnych kanałów sprzedażowych, marketingowych czy biznesowych – na przykład do social mediów czy marketplace’ów.
Oczywiście możliwości Pimcore’a działają też w drugą stronę – system PIM umożliwia import danych z różnych kanałów. Przychodzące informacje produktowe można standaryzować i ujednolicać, aby jak najlepiej dopasować je do struktury pozostałych danych. Zarówno import, jak i eksport da się zautomatyzować, między innymi poprzez tworzenie harmonogramów.
Elastyczne integracje
Wszystkie możliwości Pimcore biorą się stąd, że to system zaprojektowany w myśl zasady „connect anything”. Jego architektura oparta jest na API, co umożliwia zaawansowaną i dwukierunkową wymianę danych. Można z nim zintegrować systemy wewnętrzne, narzędzia zewnętrzne, platformy sprzedażowe czy systemy firm trzecich.
Kto najpełniej wykorzysta możliwości Pimcore?
Pimcore to złożony, nowoczesny system, który sprawdzi się w średnich i dużych organizacjach, ułatwiając zarządzanie ogromnym zbiorem danych produktowych. Pozwoli je uporządkować i ujednolicić, a także utrzymać ich wysoką jakość. Dzięki masowemu importowi i eksportowi informacji o produktach oraz możliwości automatyzacji procesów usprawni również workflow i realizację codziennych zadań.
Czy warto zatem przemyśleć wdrożenie systemu klasy PIM? Zdecydowanie tak, jeśli:
- zauważasz problemy z utrzymaniem w firmie wysokiej jakości danych produktowych,
- nad informacją produktową pracuje wiele osób z różnych działów,
- prowadzisz sprzedaż w wielu kanałach,
- sprzedajesz duży i zróżnicowany asortyment lub produkty o złożonych parametrach.
Wybrane realizacje Pimcore
Zapoznaj się z wybranymi realizacjami wdrożenia Pimcore dla naszych Klientów:
- System PIM Eurofirany
- Dedykowana aplikacja CampRest
- PRO – kompletna platforma e-commerce PIM + B2B + B2C
Źródło zdjęć: unsplash.com
Rozważasz wdrożenie Pimcore w swojej organizacji, ale wciąż się wahasz? Umów się na bezpłatną konsultację, a podpowiemy, czy to dobre rozwiązanie dla Twojego biznesu.