Spis treści
Przejęcie ENP przez TERG – gdy konkurencja zyskuje przewagę
Przejęcie ENP określane jest przez branżę jako kontrowersyjne, ponieważ daje spółce TERG przewagę konkurencyjną. TERG zarządza nie tylko ogólnopolską siecią elektromarketów Media Expert, ale też sklepami internetowymi mediaexpert.pl, electro.pl i avans.pl. Jest jedną z największych na rynku marek działających w branży RTV/AGD i Multimedia i liczącym się graczem polskiego e-commerce.
Wśród dotychczasowych klientów E Net Production znajdują się bezpośredni konkurenci spółki, tacy jak Media Markt, Alsen czy Vobis, oraz inne firmy elektroniczne, między innymi HP i Philips. To zwłaszcza dla nich przejęcie ENP jest dużym problemem – w końcu dostawca oprogramowania ich sklepów internetowych wkrótce znajdzie się w rękach największej konkurencji. Szczególne obawy wzbudza dostęp do poufnych, cennych danych: o klientach, sprzedaży czy planowanych promocjach. Problemem, również dla klientów ENP niezwiązanych z branżą elektroniczną, może stać się też zmiana warunków współpracy czy nawet wypowiadanie umów.
Procedura przejęcia na razie pozostaje w toku. Spółka TERG złożyła do UOKiK wniosek o zgodę na koncentrację, natomiast Media Markt i inne firmy z branży elektro starają się go oprotestować. Dla wielu z nich migracja sklepów ENP do Magento czy innych systemów prawdopodobnie będzie jednak jedynym rozwiązaniem.
Migracja sklepów ENP na Magento – wyzwanie to szansa
Wielu przedsiębiorców działających w e-commerce uważa, że przeniesienie sklepu internetowego na nową platformę jest ostatecznością i złem koniecznym. Tymczasem to szansa na rozwój – zmiana oprogramowania daje wiele nowych możliwości i otwiera perspektywy, których nie dostrzegamy, jeśli latami działamy w jednym systemie (szczególnie dedykowanym, który z zasady rozwija się wolniej niż systemy SaaS czy Open Source jak Magento – więcej przeczytasz tutaj: Dedykowany sklep internetowy czy Magento? Wybierz mądrze!).
Owszem, migracja jest wyzwaniem, zwłaszcza w przypadku rozbudowanych e-commerce’ów, ale z właściwym partnerem wdrożeniowym można ją zrealizować bezboleśnie i bezstresowo. Podstawa to odpowiedni plan i rzetelna analiza, która określi potrzeby i najważniejsze zadania do wykonania.
Migracja sklepów ENP na Magento lub inne platformy e-commerce będzie obejmować:
- migrację bazy danych,
- migrację rozszerzeń,
- przeniesienie dedykowanych integracji,
- projektowanie nowych rozwiązań,
- procedury przeduruchomieniowe (weryfikację spójności danych do przeniesienia),
- działania SEO, aby migracja w jak najmniejszym stopniu wpłynęła na widoczność organiczną sklepu,
- testy manualne i automatyczne nowych rozwiązań,
- szkolenie pracowników z obsługi nowej platformy,
- uruchomienie wraz z bieżącym monitoringiem serwisu.
Migracja z ENP na Magento 2 – jeśli zmiana, to tylko na lepsze
Wspominamy o Magento nie bez powodu. To platforma e-commerce, która daje ogromne możliwości – z jej funkcjonalności od lat korzystają takie marki, jak Martes Sport (który Ageno wdraża i rozwija; szczegóły w case study Martes Sport), Castorama, 4F czy eobuwie, co samo w sobie jest najlepszą rekomendacją.
Magento to dojrzała, rozwinięta platforma e-commerce, której zalety można mnożyć. Wyróżnia się przede wszystkim elastycznością dającą możliwość nieskrępowanego rozwoju w przyszłości. System można dowolnie modyfikować i skalować, w pełni dostosowując do potrzeb konkretnego biznesu. Choć nie jest rozwiązaniem „szytym na miarę” jak ENP, oferuje tak duże możliwości rozbudowy poszczególnych modułów, że swoją funkcjonalnością w 100% dorównuje platformom dedykowanym. Pracę nad przeniesieniem sklepu z ENP ułatwia też duża liczba gotowych komponentów, które wystarczy zaimplementować w systemie. Magento daje dostęp do ponad 5 tysięcy dodatków oraz integracji z narzędziami i systemami księgowymi czy aukcyjnymi. Korzystanie z gotowych rozwiązań znacznie przyspiesza wdrożenie lub migrację.
Jako ważną zaletę Magento jego użytkownicy wskazują również wydajność w przypadku dużych platform. To system, który może obsłużyć nawet największy ruch – miliony produktów o zaawansowanych atrybutach czy kilkumilionowe sesje nie stanowią dla niego przeszkody. Nie bez powodu największe na świecie e-commerce’y działają właśnie na Magento.
Magento należy traktować jako framework pozwalający rozwijać się w dowolnym kierunku. Headless, PWA, Mikroserwisy, Integracje to tylko kilka słów kluczowych, które mogą wskazywać kierunki rozwoju.
Więcej o zaletach Magento pisaliśmy w artykule ➡ Najważniejsze zalety Magento. Dlaczego warto wybrać ten system e-commerce?
Niezawodne wsparcie i rozwój z Ageno
W Ageno na co dzień zajmujemy się wdrażaniem rozwiązań e-commerce opartych o Magento oraz migracjami z różnych platform, również dedykowanych, takich jak ENP. Magento to nasze naturalne środowisko pracy. Wiedza i ponad 10-lecie doświadczenie pozwalają nam precyzyjnie dopasowywać go do potrzeb konkretnego biznesu i wdrażać najbardziej nietypowe funkcjonalności.
Stałą częścią naszej codziennej pracy są także migracje rozwiązań e-commerce. Przenosimy na Magento nawet najbardziej rozbudowane systemy, migrując bezpiecznie wszystkie potrzebne dane i optymalizując nową architekturę pod określone potrzeby i wymagania. Cały proces dzielimy na etapy, aby zadbać o każdy szczegół: od migracji danych, rozszerzeń i integracji, przez testy, aż po szkolenie zespołu Klienta z obsługi systemu. Przykładową realizację takiej usługi opisaliśmy w ➡ Case study migracji Magento 2.
Źródła:
- https://www.wiadomoscihandlowe.pl/e-commerce-i-e-grocery/platformy-zakupowe/wlasciciel-sieci-media-expert-chce-przejac-firme-technologiczna-2394226
- https://uokik.gov.pl/koncentracje.php?news_id=18369
- https://www.dlahandlu.pl/e-commerce/wiadomosci/media-expert-bedzie-miec-wlasny-software-house,106558.html
- https://www.propertynews.pl/centra-handlowe/mediaexpert-usprawnia-sprzedaz-internetowa,99784.html
Źródło zdjęć i grafik: unsplash.com, undraw.co
Być może przejęcie ENP przez TERG skomplikowało Twoje biznesowe plany. Zamiast inwestować wszystkie zasoby swojej firmy w rozwój sprzedaży, musisz raz jeszcze pochylić się nad podstawami: infrastrukturą sklepu. Każde wyzwanie można jednak zamienić w szansę – a migracja sklepu internetowego na tak rozbudowany system jak Magento zdecydowanie otwiera nowe perspektywy. Pozwól, że podejmiemy to wyzwanie razem z Tobą.
Skontaktuj się z nami i opowiedz nam o swoim e-commerce, a my zrobimy wszystko, co konieczne, aby gładko przeprowadzić Twój biznes przez tę niespodziewaną rewolucję. Wyślij formularz kontaktowy zamieszczony poniżej 👇