A
Above the fold
Above the fold to część strony internetowej, która jest widoczna na ekranie tuż po załadowaniu witryny, bez przewijania w dół.
Agile
Agile oznacza zwinne podejście do tworzenia oprogramowania. To metoda elastycznego zarządzania projektami IT polegająca na podzieleniu całego planu wdrożenia na kilka mniejszych etapów (sprintów). Pracując według jej zasad, możemy w krótkim czasie dostarczyć dobrą jakościowo wersję oprogramowania, która w kolejnych sprintach jest ulepszana lub zmieniana zgodnie z wymaganiami Klienta.
Alias
Alias to dodatkowy, alternatywny, uproszczony i łatwy do zapamiętania adres URL lub poczty elektronicznej, który przekierowuje do innego, docelowego adresu.
API
API (ang. Application Programming Interface – Interfejs Programowania Aplikacji) to zestaw reguł i opisów, w jaki programy komputerowe udostępniają między sobą dane. Jest łącznikiem pomiędzy kodem, którym my dysponujemy, a zewnętrznymi aplikacjami i systemami. Umożliwia korzystanie z danych innego serwisu na własnej witrynie, np. kiedy użytkownik loguje się do sklepu za pomocą konta Facebook czy Google albo płaci przez system szybkich płatności.
Atrybut ALT
Atrybut ALT to znacznik, który opisuje to, co znajduje się na zdjęciu/grafice, i wyświetla się w ich miejsce, gdy obraz nie może się załadować. Ważny z punktu widzenia SEO.
B
Backend
Backend – zaplecze techniczne, ta część systemu, której nie widać po wejściu na stronę, ale która sprawia, że witryna czy aplikacja działa prawidłowo. Zazwyczaj serwuje dane, które następnie wyświetla frontend.
Backlog
Backlog to spriorytetyzowana lista zadań do wykonania podczas pracy nad projektem.
Backup
Backup to zapasowa kopia danych (baz danych i plików) wykonywana na wypadek awarii. Jednym z jego rodzajów jest backup przyrostowy, polegający na utworzeniu pełnej kopii zapasowej, na której następnie zapisywane są wszystkie zmiany, jakie powstały w systemie od momentu jej utworzenia. Przykładowo: jeśli w poniedziałek wykonamy pełen backup, a w pozostałe dni tygodnia przyrostowy, to we wtorek zapiszą się tylko te zmiany, których dokonano w systemie od pełnego backupu. W środę te, które powstały od wtorku itd. Takie kopie zapisują się szybciej i zajmują mniej miejsca na serwerze, jednak ich przywrócenie trwa dłużej.
Baner
Baner to element graficzny o ustalonym rozmiarze, który służy do prezentacji reklamy.
Baza danych
Baza danych oznacza centralne miejsce przechowywania danych systemu informatycznego, np. MySQL.
Bounce Rate
Bounce Rate (z ang. współczynnik odrzuceń) to wskaźnik mierzący odsetek odwiedzających witrynę, którzy trafiają na stronę i opuszczają ją bez wykonania jakiegokolwiek działania, np. przejścia na inną podstronę. Oblicza się go poprzez podzielenie liczby sesji ograniczonych do jednej strony przez liczbę wszystkich sesji i podaje w wartości procentowej.
Branch
Branch to „odgałęzienie” projektu, część głównego repozytorium (np. Git). Daje przestrzeń do pracy np. nad pojedynczą funkcjonalnością. Branche pozwalają działać wielu osobom równocześnie, bez ryzyka nadpisywania zmian. Każdy członek zespołu developerskiego pracuje nad daną funkcjonalnością na własnym branchu. Dopiero po wykonaniu zadania łączy zmiany z innymi i przyłącza je do głównej „gałęzi”, czyli głównego repozytorium kodu źródłowego.
Breadcrumbs
Breadcrumbs to forma nawigacji, nazywana również nawigacją okruszkową, wykorzystywana na stronach internetowych o rozbudowanej strukturze. Wskazuje użytkownikowi jego aktualną lokalizację w obrębie witryny i umożliwia błyskawiczne przejście do poprzednich lub kolejnych podstron.
Bug fixing
Bug fixing to proces identyfikowania i naprawiania błędów (bugów) i wyjątków w oprogramowaniu, aby poprawić jego działanie oraz stabilność.
C
Cache
Cache oznacza pamięć podręczną, która przechowuje często wykorzystywane dane, aby dostęp do nich był możliwie jak najszybszy. Przeglądarka internetowa zapisuje np. ostatnio odwiedzone strony czy dane logowania. Niekiedy by zobaczyć wprowadzone na stronie zmiany, trzeba wykonać czyszczenie pamięci podręcznej.
CDP
CDP (ang. Customer Data Platform) jest systemem skupiającym wszystkie dane klientów.
CI
CI (ang. Continuous Integration – ciągła integracja) jest jednym z najefektywniejszych sposobów pracy nad projektami IT. To metoda wprowadzania modyfikacji w kodzie, która polega na częstym, regularnym włączaniu nowych zmian do głównego repozytorium oraz ich każdorazowej weryfikacji. Dzięki takim aktualizacjom cały zespół developerów może na bieżąco śledzić wprowadzane zmiany i aktualną wersję kodu, a kod jest na bieżąco testowany i sprawdzany.
CMS
CMS (ang. Content Management System) jest to system do zarządzania treścią.
Commit
Commit to operacja, która wysyła najnowsze zmiany kodu źródłowego do repozytorium, np. git commit -m „Change color to white”.
CRM
CRM (ang. Customer Relationship Management) jest narzędziem służącym budowaniu i utrzymywaniu relacji z klientami. System lub aplikacja CRM porządkuje procesy sprzedażowe i marketingowe i pomaga koordynować pracę całej firmy. Jest też bazą wiedzy o klientach.
CRON
CRON to mechanizm pozwalający na automatyczne, cykliczne uruchamianie poleceń na serwerze. Umożliwia np. cykliczną synchronizację stanów magazynowych z bazą danych sklepu czy pobieranie aktualnego kursu walut.
CSS
CSS to język składający się z dyrektyw, służących do opisywania formy wyświetlania stron internetowych, np. body { background-color: white; }
CTA
CTA (z ang. Call to Action) oznacza frazę wzywającą do działania, wykonania określonej akcji, np. zapisu do newslettera czy kliknięcia w link. Najczęściej występuje w formie graficznego buttonu Kup teraz, Sprawdź, Zarejestruj się teraz, Dowiedz się więcej itp.
D
DAM
DAM (ang. Digital Asset Management) to narzędzie do zarządzania zasobami cyfrowymi przedsiębiorstwa np. zdjęciami.
Dashboard
Dashboard to pierwsza strona, która pojawia się po zalogowaniu do panelu administracyjnego. Może być konfigurowalny i zawierać różne dane, np. w przypadku platformy e-commerce aktualny przegląd sprzedaży i aktywności klientów czy szybkie raporty o bestsellerach lub najczęściej oglądanych produktach.
Database
Database oznacza bazę danych.
Deployment
Deployment to wdrożenie, instalacja oprogramowania w wybranym środowisku, np. produkcyjnym.
DoD
DoD (ang. Definition of Done – kryterium ukończenia) – termin używany w zwinnych metodykach programowania (Agile). Definition of Done to rodzaj listy kontrolnej – zestaw kryteriów, jakie musi spełnić zadanie z backlogu, aby mogło zostać uznane za ukończone.
DoR
DoR (ang. Definition of Ready – kryterium gotowości) to termin używany w zwinnych metodykach programowania (Agile). Określa, w jaki sposób zadanie musi być opisane, aby mogło zostać przyjęte do realizacji. Dzięki takim kryteriom możemy wychwycić zadania źle lub niejasno przedstawione, co pomaga unikać błędów w realizacji.
Dropshipping
Dropshipping jest modelem logistycznym w sprzedaży online, w którym za pakowanie i wysyłkę zamówień nie odpowiada sklep, a hurtownia, producent lub dostawca.
DXP
DXP (ang. Digital Experience Platform) to platforma służąca do tworzenia spersonalizowanych cyfrowych doświadczeń użytkowników.
E
Endpoint
Endpoint w nomenklaturze cyberbezpieczeństwa to dowolne urządzenie, które łączy się z siecią – nie tylko laptop, tablet czy smartfon, ale też np. drukarka.
ERP
ERP (ang. Enterprise Resource Planning) to oprogramowanie do zarządzania pracą różnych działów przedsiębiorstwa, np. sprzedaży, marketingu, księgowości i obsługi klienta. Dzięki temu, że gromadzi wszystkie potrzebne do funkcjonowania firmy informacje w jednej bazie danych, ułatwia wewnętrzną komunikację oraz planowanie zasobów i procesów biznesowych. W e-commerce systemy ERP służą m.in. synchronizacji stanów magazynowych, obsłudze zamówień czy zarządzaniu produktami.
F
Feed produktowy
Feed produktowy to plik, zazwyczaj w formacie XML, CSV lub XLS, zawierający informacje o produktach sklepu internetowego. Umożliwia automatyczne przesyłanie danych o produktach do różnych platform, takich jak porównywarki cen, platformy reklamowe czy marketplace.
Footer
Footer to stopka, dolna część strony internetowej. W footerze zwyczajowo znajdują się odnośniki do podstawowych informacji o firmie czy działaniu sklepu (dane kontaktowe, podstrona O nas, regulamin sklepu, informacje o dostawie i zwrotach) oraz do profili w social mediach.
Framework
Framework to szkielet do budowy aplikacji, systemów czy stron internetowych, który dostarcza gotowe komponenty i biblioteki oraz definiuje strukturę i działanie powstającego rozwiązania. Dzięki frameworkom praca nad wdrażanym produktem przebiega szybciej i efektywniej. Zamiast tworzyć komponenty od zera, rozbudowuje się i dostosowuje do wymagań projektu już istniejące elementy.
Frazy kluczowe (słowa kluczowe, keywords)
Frazy kluczowe oznaczają frazy, na które pozycjonowana jest witryna. Są ściśle związane z hasłami i zapytaniami wpisywanymi przez użytkowników w wyszukiwarce.
Frontend development
Frontend development to programowanie wszystkiego, co użytkownik widzi po wejściu na stronę internetową (interfejs strony, menu, grafiki, animacje, układ tekstu). Na frontend składa się cały wygląd i możliwości strony.
FTP
FTP to protokół transferu plików. Serwery FTP umożliwiają przesyłanie plików z jednego urządzenia do drugiego, przy czym „serwer” to nie serwer w standardowym rozumieniu, ale komputer mający adres FTP, który może odbierać i wysyłać takie połączenia.
Fulfilment
Fulfilment oznacza przekazanie działań logistycznych (magazynowania, pakowania i wysyłania produktów do klientów) sklepu internetowego zewnętrznej firmie.
G
Gantt
Gantt to wykres, który wspiera skuteczne zarządzanie projektem. Jest odzwierciedleniem harmonogramu prac – pokazuje wykorzystanie zasobów i rozmieszczenie zadań w czasie.
Googleboty
Googleboty to roboty indeksujące Google, które przeszukują i analizują strony internetowe, a następnie ustalają ich miejsce w wynikach wyszukiwania Google.
Google PageSpeed Insight
Google PageSpeed Insight jest darmowym narzędziem opracowanym przez Google, dzięki któremu można przetestować czas ładowania się strony na komputerach i urządzeniach mobilnych.
GUID
GUID (ang. globally unique identifier), identyfikator globalnie unikatowy. GUID jest generowany między innymi na podstawie czasu wygenerowania oraz liczb pseudolosowych. Ma on postać 32-znakowego ciągu heksadecymalnego np. {030B4A82-1B7C-11CF-9D53-00AA003C9CB6}.
H
HA (High Availability systems)
HA to systemy wysokiej dostępności – rozwiązanie zapewniające możliwie bezprzerwowy dostęp do serwera. Polega na połączeniu hostingu cloud z możliwościami systemu. Projektując takie rozwiązanie, zakłada się, że system musi działać poprawnie, nawet w chwili, gdy zawiodą różne elementy infrastruktury.
Hotfix
Hotfix to szybka poprawka oprogramowania, mająca na celu natychmiastowe rozwiązanie konkretnego, krytycznego błędu.
HTML
HTML to język znaczników stosowany do opisywania struktury informacji zawartych wewnątrz strony internetowej, nadając odpowiednie znaczenie semantyczne poszczególnym fragmentom tekstu.
I
IDN (Internationalized Domain Name)
IDN to rodzaj domen internetowych zawierający znaki diakrytyczne (charakterystyczne dla danego języka, np. polskie „ogonki” ą, ę, ń itd.).
iframe
Jest to element języka HTML, umożliwiający zawieranie dokumentu HTML wewnątrz innego dokumentu HTML.
J
K
Kategoria
Kategorie w sklepie internetowym to grupy produktów określonego rodzaju. Łączy się je w drzewo kategorii, które umożliwia poruszanie się po sklepie i ułatwia zapoznanie się z jego ofertą.
Konwersja
Konwersja w e-commerce to dokonanie przez użytkownika strony internetowej pożądanego działania, np. zakup produktu, zamówienie usługi, rejestracja konta, zapis do newslettera, wypełnienie formularza czy kliknięcie banera reklamowego. Za jej pomocą mierzy się skuteczność działań internetowych.
KPI
KPI (z ang. Key Performance Indicators – kluczowe wskaźniki efektywności) to dane ilościowe, które pozwalają zmierzyć skuteczność podjętych działań marketingowych, sprzedażowych, biznesowych itd. W zależności od założonego celu tych działań, przybierają różne formy. Dla stron internetowych KPI może wyrażać np. liczbę użytkowników, którzy odwiedzili serwis, średni czas wizyty lub współczynnik odrzuceń. Dla kampanii reklamowych będzie to liczba odsłon reklamy, liczba kliknięć czy wskaźnik konwersji, a dla sklepów internetowych – np. współczynnik porzuceń koszyków, średni koszt zamówienia czy koszt pozyskania klienta.
L
Landing page
Landing page (z ang. ‘strona lądowania’) to szczególny rodzaj strony internetowej, na którą trafia odbiorca pozyskany w wyniku działań marketingowych. Ma prostą strukturę, podporządkowaną realizacji ściśle określonego celu – skłonieniu odbiorcy do wykonania jednej konkretnej akcji, np. pozostawienia danych kontaktowych, zapisu do listy mailingowej czy pobrania e-booka.
Link building
Link building oznacza część działań pozycjonerskich, mających poprawić miejsce witryny w wynikach wyszukiwania. Polega na zdobywaniu linków do strony ze źródeł zewnętrznych, np. blogów, mediów społecznościowych, grup na Facebooku czy artykułów sponsorowanych publikowanych na portalach eksperckich.
Load balancer (LB01)
Load balancer to urządzenie lub oprogramowanie, które dzieli ruch sieciowy pomiędzy klaster kilku serwerów, aby zapewnić wysoką dostępność i wydajność witryny czy aplikacji nawet przy dużym obciążeniu.
Long tail (fraza z długiego ogona)
Long tail jest rozbudowaną frazą kluczową składającą się z więcej niż 2–3 wyrazów, która precyzyjnie wyraża potrzeby użytkownika. Frazy z długiego ogona konwertują lepiej niż ogólne słowa kluczowe, ponieważ userzy, którzy ich używają, znajdują się na końcowych etapach ścieżki zakupowej i są już zdecydowani (lub prawie zdecydowani) na zakup. Frazy long tail to np. żelazko z generatorem pary do prasowania w pionie, buty trekkingowe z wysoką cholewką, kurtka softshell damska do biegania.
Lookbook
Lookbook w standardowym rozumieniu jest zbiorem fotografii w atrakcyjny sposób prezentujących dostępny asortyment. Określenie to oznacza także funkcjonalność w sklepie internetowym, która umożliwia zamieszczanie na tych zdjęciach linków do sfotografowanych produktów, co skraca ścieżkę zakupową, jaką podążają kupujący. Chociaż lookbooki wywodzą się z branży modowej, sprawdzają się też do promowania wielu innych towarów, np. sprzętu sportowego, biżuterii, kosmetyków czy elektroniki.
Lorem ipsum
Lorem ipsum to tekst pozbawiony znaczenia, złożony z łacińskich i quasiłacińskich wyrazów, który służy jako wypełniacz treści – używa się go, aby sprawdzić, jak dana treść będzie prezentować się na stronie.
M
Mapa strony
Mapa strony to plik XML lub HTML, który zawiera listę wszystkich podstron serwisu. Ułatwia indeksowanie stron o rozbudowanej strukturze, co zwiększa ich widoczność i pozytywnie wpływa na pozycjonowanie.
MDM
MDM (ang. Master Data Management) to narzędzie do ząrzadzania danymi głównymi przedsiębiorstwa.
Merge
Merge oznacza operację dodawania zmian do głównego repozytorium kodu z innych branchy.
Meta tagi
Meta tagi to znaczniki HTML, które umieszcza się w sekcji witryny, aby wskazać robotom indeksującym najważniejsze informacje na temat danej podstrony. Znaczniki meta title i meta description mają znaczenie dla pozycjonowania – wyświetlają się pod adresem strony w wynikach wyszukiwania, dlatego ważne, aby je odpowiednio przygotować (z uwzględnieniem słów kluczowych i CTA).
Moduł
Moduł to dodatkowy element oprogramowania, który umożliwia rozbudowę witryny o kolejne funkcjonalności, dostosowane do potrzeb i wymagań klienta.
Multisklep (multistore)
Multisklep umożliwia obsługę kilku sklepów internetowych, działających pod różnymi domenami, w jednym panelu administracyjnym. Wszystkie sklepy podpięte pod multistore korzystają z jednego systemu magazynowego, co ułatwia zarządzanie sprzedażą.
MVP
(Minimum Viable Product) Produkt lub usługa, który jest wystarczająco rozwinięty, aby móc wprowadzić go na rynek.
Celem MVP jest wdrożenie minimalnego zakresu umożliwiającego pokazanie potencjalnemu klientowi wartości, a firmie pozwolić zweryfikować szybko założenia projektowe.
N
Newsletter
Newsletter to wiadomości mailowe regularnie wysyłane do określonej grupy odbiorców. Służą podtrzymywaniu relacji z klientami – wykorzystuje się je do informowania o nowościach, zmianach czy promocjach i dzielenia się treściami o charakterze edukacyjnym.
Null
Null jest specjalnym typem wartości, który oznacza brak wartości lub brak przypisanego obiektu. Null oznacza, że wartość nie jest znana lub nie istnieje.
O
OmniChannel Retailing
OmniChannel Retailing to połączenie wszystkich możliwych kanałów i sposobów dotarcia do klienta, np. sklepu stacjonarnego i internetowego, profilu na platformie typu marketplace i aplikacji mobilnej.
P
Paginacja
Paginacja oznacza podział treści na kolejne podstrony. Paginacja jest wykorzystywana np. na stronach kategorii, co ułatwia nawigację i zapoznanie się z ofertą.
PIM
PIM (ang. Product Information Management) to system do zarządzania informacją produktową.
Plugin (z ang. wtyczka)
Plugin – dodatkowy moduł, który rozszerza funkcjonalność systemu podstawowego.
PLM
PLM (ang. Product Lifecycle Management) to narzędzie od zarządzania cyklem życia produktu.
Prezentacja 360°
Prezentacja 360° to interaktywne zdjęcie, które przedstawia produkt obracający się wokół własnej osi, dzięki czemu można obejrzeć go z każdej strony.
PWA
PWA (ang. Progressive Web Application) to aplikacja webowa uruchamiana jak zwykła strona internetowa w przeglądarce.
PXM
PXM (ang. Product Experience Management) to system zarządzania doświadczeniami produktowymi.
R
Real-time exchange data
Real-time exchange data to integracja danych z kilku systemów w czasie rzeczywistym, bez konieczności oczekiwania na aktualizację. Każde zamówienie, które zostaje złożone w sklepie internetowym lub innym kanale, na przykład na portalu aukcyjnym, jest natychmiast widoczne w systemie ERP i zmienia stan magazynowy. Taka automatyzacja umożliwia sprawną sprzedaż w wielu kanałach i eliminuje ryzyko kupienia tego samego produktu przez dwóch użytkowników.
Release
Release to regularne aktualizacje oprogramowania.
Remarketing
Remarketing oznacza działanie reklamowe, które ma nakłonić użytkownika do ponownego wejścia na odwiedzoną już stronę.
Repozytorium
Repozytorium to miejsce, w którym przechowuje się kod źródłowy wraz z całą historią zmian. W przeszłości programiści tworzyli i zapisywali kod lokalnie, a następnie przesyłali go między sobą, aby połączyć pojedyncze zmiany w całość. Współcześnie, dzięki systemom kontroli wersji i tworzeniu repozytoriów, wielu developerów może pracować nad własnymi poprawkami, bez ryzyka, że zmiany się na siebie nadpiszą, ponieważ są automatycznie wykrywane i synchronizowane.
Replika bazy danych (DB02)
Replika bazy danych (DB02) – kopia zapasowa bazy danych.
Responsive Web Design
Responsive Web Design oznacza technikę projektowania strony internetowej tak, aby jej wygląd i układ dostosowywał się automatycznie do rozmiaru okna przeglądarki wszystkich urządzeń, na których jest wyświetlana (komputerów, telewizorów, tabletów czy smartfonów).
Rest API (RESTful API)
Rest API (RESTful API) to standard budowania API zaprojektowany z myślą o sprawniejszej wymianie danych.
RIR
RIR (ang. Regional Internet Registry, czyli Regionalny Rejestr Internetowy) to organizacja, która zarządza przydzielaniem i rejestracją adresów IP w danym regionie świata.
RMA
RMA (z ang. Return Merchandise Authorisation) to moduł pozwalający na rejestrowanie zgłoszeń reklamacyjnych lub serwisowych za pośrednictwem strony internetowej. Ułatwia komunikację z klientem, porządkuje dokumentację związaną z procesem reklamacyjnym oraz skraca czas obsługi tego typu zleceń.
ROI
ROI (ang. Return of Investment) to wskaźnik rentowności stosowany do oceny opłacalności działań marketingowych. Oznacza stosunek zysku netto do poniesionych kosztów reklamy.
ROPO (research online, purchase offline)
ROPO to rodzaj procesu zakupowego, w którym klient pozyskuje informacje o produkcie w internecie, a zakupu dokonuje w sklepie stacjonarnym.
RSS
RSS (ang. Really Simple Syndication) to kanał dystrybucji treści zawierający streszczoną formę wiadomości lub jej pełny tekst, ze skojarzonej strony www. Umożliwia użytkownikom bycie na bieżąco z treścią ulubionych serwisów. Aby móc odczytywać wiadomości przekazywane przez RSS, trzeba zainstalować tzw. czytnik RSS.
Ruch organiczny
Ruch organiczny oznacza użytkowników, którzy trafili na stronę z bezpłatnych wyników wyszukiwania.
S
SaaS
SaaS (ang. Software as a Service) to usługa dostarczania oprogramowania w modelu abonamentowym (subskrypcyjnym).
Scope
Scope w kontekście Magento odnosi się do zasięgu, w którym określone konfiguracje lub dane mają zastosowanie. Magento ma trzy poziomy zakresu: globalny, website, store view. Ma to znaczenie w kontekście multistore, kiedy wiele sklepów jest uruchomionych na jednej instancji Magento. np. mogą to być różne marki lub wersje językowe.
Scrum
Scrum to metodyka zarządzania projektami IT, oparta na zasadach Agile. Polega na iteracyjnym (przyrostowym) sposobie pracy – plan wdrożenia podzielony jest na kilka etapów (sprintów), w ramach których tworzone są nowe funkcjonalności. Dzięki temu zespół developerski w krótkim czasie dostarcza działającą wersję produktu, którą następnie udoskonala według kolejnych wskazań i wymagań Klienta.
SEM
SEM (ang. Search Engine Marketing) oznacza marketing w wyszukiwarkach internetowych – to działania promocyjne, których celem jest poprawa pozycji serwisu w wynikach wyszukiwania na określone frazy kluczowe. W ramach SEM realizuje się zarówno działania pozycjonerskie (SEO), jak i kampanie PPC oparte na opłatach za kliknięcie, takie jak Google Ads.
SEO
SEO (ang. Search Engine Optimization) to działania, których celem jest zwiększenie ruchu na stronie internetowej i poprawa jej widoczności w wyszukiwarce na określone frazy kluczowe. Dzielą się na działania off-site związane z link buildingiem (zdobywaniem linków z innych witryn prowadzących do pozycjonowanej strony) oraz działania on-site, polegające na optymalizacji treści i struktury strony.
Shopping experience
Shopping experience to doświadczenia zakupowe, czyli wszelkie wrażenie i emocje, jakich doświadcza użytkownik w zetknięciu z danym produktem w miejscu jego sprzedaży, np. podczas korzystania ze sklepu internetowego.
Skalowalność
Skalowalność oznacza możliwość zwiększenia skali działania systemu. W kontekście IT oznacza także przygotowanie takiej infrastruktury, którą w dowolnym momencie można rozszerzyć bez ponoszenia dużych nakładów inwestycyjnych.
SLA
SLA (ang. Service Level Agreement) – umowa o gwarantowanym poziomie świadczenia usług, który powinien być utrzymany w trakcie jej trwania.
SPoF
SPOF (ang. Single Point of Failure, czyli Jeden Punkt Awarii) to pojedynczy element infrastruktury (np. serwer, przełącznik sieciowy, okablowanie czy serwis lub usługa), którego awaria powoduje paraliż całego systemu.
Sprint
Sprint oznacza etap wdrażania projektu, trwający 1–4 tygodnie, w ramach którego zespół developerski realizuje wybrane zadania. Każdy sprint rozpoczyna się zaplanowaniem zadań do wykonania i kończy podsumowaniem ostatnich tygodni prac.
Sprint Review
Sprint Review to spotkanie podsumowujące pojedynczy sprint, podczas którego omawia się postęp dotychczasowych prac.
T
Tag (znacznik, etykieta)
Tag to słowo kluczowe przypisane do posta czy artykułu, które służy do grupowania treści o podobnej tematyce. Na stronie internetowej mają postać linków tekstowych prowadzących do strony zawierającej wszystkie treści oznaczone danym tagiem.
Testy A/B
Testy A/B polegają na porównaniu dwóch wersji strony internetowej, landing page’a, reklamy, newslettera itp. celem wybrania tej, która daje najlepsze efekty.
Ticket
Ticket to zadanie stworzone przez klienta dla zespołu.
Time and Materials
Time and Materials (T&M) jest modelem rozliczeń, w którym rozliczenie następuje na podstawie przepracowanego czasu i ilości wykorzystanych materiałów.
Touchpoint
Touchpoint to punkt styku odbiorcy z marką. Oznacza miejsce (fizyczne lub wirtualne), okazja lub moment, w którym odbiorca ma kontakt z marką, np. za pośrednictwem reklamy. Touchpointy tworzą ścieżkę zakupową klienta – to, jak dużo ich będzie, zanim klient zdecyduje się na zakup, zależy od kategorii produktu i charakterystyki grupy docelowej.
U
UI
UI (ang. User Interface) to wszystkie elementy aplikacji czy strony internetowej (m.in. struktura i wygląd), które umożliwiają użytkownikowi podjęcie interakcji. Designer UI zajmuje się graficznym projektowaniem interfejsu danego produktu cyfrowego.
Up-selling
Up-selling jest techniką sprzedaży, w ramach której sprzedawca oferuje klientowi produkt lub usługę o wyższej cenie, w wyższym standardzie czy o większej ilości funkcji.
URL
URL (ang. Uniform Resource Locator) to ujednolicony format adresowania zasobów (informacji, danych, usług), stosowany w Internecie i sieciach lokalnych. Najczęściej adresem URL nazywa się adresy stron www.
Usability
Usability oznacza użyteczność sklepów internetowych, aplikacji i stron www. Na funkcjonalność wpływa odpowiednia wyszukiwarka, łatwa nawigacja, dobre opisy i zdjęcia strony itd.
User story (US)
User Story to proste i krótkie opisy funkcjonalności systemu, aplikacji czy strony tworzone z perspektywy ich użytkownika. Służą przedstawianiu wymagań przy tworzeniu oprogramowania według zasad metodyk zwinnych (Agile, Scrum).
UX
UX (ang. User Experience) to wrażenia, jakich doświadcza użytkownik podczas korzystania z produktu cyfrowego (aplikacji, systemu, oprogramowania czy strony internetowej), a UX design to projektowanie tych doświadczeń. Jego celem jest zbadanie potrzeb oraz wymagań odbiorców, aby dostarczyć im produkt jak najbardziej funkcjonalny. W odniesieniu do sklep internetowego UX obejmuje takie elementy, jak układ poszczególnych sekcji, struktura menu, rozmieszczenie przycisków CTA czy szybkość ładowania się witryny.
Użytkownik (user)
Użytkownik to osoba, do której skierowane jest oprogramowanie e-commerce (klient, handlowiec, administrator treści).
W
WMS
WMS (ang. Warehouse Management System) to program do zarządzania ruchem produktów w magazynach, wykorzystywany w logistyce.